Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co možná nevíte o Lhasa-apso

21. 5. 2008

LHASA APSO

Pod tímto zvláštním názvem se skrývá malé společenské plemeno psa z Tibetu, jehož původ sahá až do roku cca 800 př. n. l. Původně sloužil jako hlídač vnitřních prostor a společník. Dodnes jeho dokonalému sluchu nic neunikne a předem upozorní na případné vetřelce. Lhasa je malý, dlouhosrstý ale velice odolný a sebevědomý pes s poněkud svéráznou povahou. Je to velká psí osobnost a v žádném případě se necítí být nikomu podřízen. Je rovnocenným partnerem a rozhoduje se zcela samostatně. Nikdy nebude slepě poslouchat, poslechne jen když to sám uzná za vhodné. Tvrdá výchova na něj neplatí, dosáhnete pouze toho, že se uzavře do sebe, bude vás ignorovat nebo se stane agresivním. To však neznamená, že se Lhasa nedá vychovat. Jsou dokonce tací, kteří s Lhasáky úspěšně běhají agility ("psí parkur"), vše záleží na přístupu k výcviku. Je nezbytné, aby z něj měl Lhasák radost a sám chtěl cvičit, jinak s ním nic nesvedete.

ObrazekLhasa je klidný, inteligentní a nezávislý společník, který miluje své lidi, ale nikdy se nevnucuje, sám si pro pohlazení nepřijde. K cizím lidem je krajně nedůvěřivý, ne však agresivní. Doma se chová ukázněně, je čistotný, nic neničí, dobře hlídá a zbytečně neštěká. Je to ideální plemeno do bytu, ale velice dobře snáší zimu a je tedy teoreticky možné ho držet i venku. Rozhodně by však měl mít volný přístup ke svým lidem. S dětmi většinou vychází dobře, pokud ho respektují a chovají se k němu slušně, nenechá si totiž všechno líbit. Nevyžaduje mnoho pohybu, ale velice ochotně vás bude doprovázet na výlety. "Gaučák" to rozhodně není.

ObrazekMá vyšší nároky na péči o srst, musí se pravidelně a důkladně česat, aby srst nezplstila. Přesto není tak náročný na údržbu jako jiná dlouhosrstá plemena. Jeho srst je hrubá a necuchá se tak snadno. Dospělého Lhasáka proto stačí důkladně vyčesat zhruba jednou za čtrnáct dní (záleží na kvalitě srsti, čím je jemnější, tím častěji se musí česat) a občas vykoupat. Lhasa Apso je ideální pro lidi, kteří jsou schopni respektovat individualitu a nezávislost svého psa. Nehodí se pro ty, kteří si koupí psa pro to, aby je alespoň někdo poslouchal, ani pro ty, kteří potřebují, aby jim pes neustále dával najevo svou náklonnost. Lhasa je ve svých projevech spíše zdrženlivý. Je to pes, který byl stvořen tibetskou kulturou, náš způsob myšlení je mu zcela cizí. Kdo se však pokusí pochopit jeho povahu, získá zcela jedinečného a nenahraditelného společníka.